اطلاعیه ها

مناسبت روز

 • مناسبت روز

چندرسانه ای

 
 
 

معرفی جهاد دانشگاهی واحد صنعتی اصفهان

P1080618حد در سال 1359 در استان اصفهان فعاليت خود را آغاز نمود. در زمان تعطيلي دانشگاهها، وظيفه جذب و بكارگيري اساتيد، كاركنان و دانشجويان براي انجام پروژه‌هاي موردنياز صنايع، شكل‌دهي دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه، راه‌اندازي ستاد سازندگي و آموزش با همكاري وزارت نيرو، شكل‌دهي و تأمين نيرو براي ادارات و نهادهاي انقلاب اسلامي و شركت در دفاع مقدس و در عين حال مديريت دانشگاهها را بر عهده داشت. پس از بازگشائي دانشگاهها، جهاددانشگاهي نسبت به تأسيس دفتر پشتيباني جنگ در اصفهان و اهواز اقدام نمود و توانست در انجام پروژه‌هاي تخصصي جنگ و  اعزام نيرو سهمي در دفاع مقدس داشته باشد. در دوران جنگ و پس از آن، اين نهاد در زمينه‌هاي پژوهشي، فرهنگي، آموزشي و اشتغال فارغ التحصیلان فعاليت‌هاي فراواني انجام داده است كه به بعضي از آنها اشاره مي‌شود.

حوزه معاونت پژوهشي:

فعاليت‌هاي اين معاونت در قالب گروههاي پژوهشي و مراكز خدمات تخصصي صورت مي‌گيرد. اين گروه‌ها و مراكز عبارتند از :

 • ـ گروه پژوهشي برق - كنترل :

فعاليت‌هاي اين گروه در چهار محور اصلي پژوهشي، خدماتي، مشاوره‌اي و آموزشي در زمينه سيستمهاي كنترل و مونيتورينگ اطلاعات، طراحي، ساخت، برنامه‌نويسي و راه‌اندازي سيستمهاي PLC مي‌باشد.  

 • ـ گروه پژوهشي ژئوشيمي:

اين گروه از سال 1379 فعاليت خود را در زمينه‌هاي زير آغاز نموده است :

1ـ مطالعات زمين‌شناسي

2ـ بررسي هاله‌هاي ليتوژئوشيميايي، هيدروژئوشيميايي، اتموژئوشيميايي و بيوژئوشيميايي

3ـ بررسي تأثير آلاينده‌هاي صنعتي، معدني و شهري بر روي زمين و تعيين ميزان آلودگي و تأثير آن بر روي موجودات زنده و شناخت آلاينده‌ها در محيط زيست.

4ـ تهيه نقشه‌هاي زمين‌شناسي و ژئوشيميايي
 • ـ مركز خدمات تخصصي آب، خاك و معدن:

به منظور استفاده بهينه از نيروي انساني و تجهيزات و ارائه‌ خدمات تخصصي، اين مركز فعاليت خود را از سال 1363 آغاز نموده است. فعاليت‌هاي اين مركز شامل مطالعه، مشاوره و ارائه خدمات تخصصي در زمينه‌هاي ژئوفيزيك، منابع معدني، منابع آب، مهندسي سدهاي خاكي و نقشه‌برداري مي‌باشد.
 

 • ـ مركز مهندسي مكانيك:

در اين مركز مطالعه و عمليات پيرامون طراحي، ساخت و مونتاژ قطعات صنعتي مختلف قابل انجام است.
 

 • ـ مركز مهندسي كشاورزي:
اين مركز در زمينه مطالعه، طراحي و اجراي سيستمهاي آبياري تحت فشار (باراني ـ قطره‌اي)، طراحي فضاي سبز، مطالعات ادوات ماشينهاي كشاورزي، خاك‌شناسي و منابع آب فعاليت دارد.
 • ـ مركز مهندسي مواد:
اين مركز در دو حوزه مهندسي خوردگي و حفاظت فلزات و نيز خدمات تخصصي و مشاوره‌اي متالورژي فعاليت مي‌نمايد.
 • ـ مركز شيمي و مهندسي شيمي:

اين مركز در زمينه صنايع شيميايي به منظور انجام امور تحقيقاتي، طراحي، مشاوره و نيز ارائه خدمات تخصصي عمدتاً در زمينه‌هاي صنايع شيميايي، معدني و غذايي فعاليت دارد.

 

 • ستاد اشتغال فارغ‌التحصيلان:

اين ستاد فعاليت خود را از سال 1378 با هدف تقويت و ارتقاء فرهنگ كارآفريني در فارغ‌التحصيلان دانشگاهها آغاز كرده است.

از جمله فعاليتهاي اين ستاد مي‌توان به زمينه‌هاي آموزشي (آموزشهاي عمومي، تخصصي، سمينارها، كارگاههاي آموزشي و...) پژوهشي (انجام طرحهاي تحقيقاتي، تعريف طرحهاي تيپ شغلي و...) اطلاع‌رساني (انتشاركتب مرتبط با اشتغال،Jobiran، هفته‌نامه‌بازار كارو...) اشاره ‌كرد.
 

 • شركت زمين‌نگار صفه:

ارائه خدمات مهندسي، مشاوره، طراحي، مطالعه و اجرا در زمينه‌هاي اكتشاف، استخراج و بهره‌برداري از معادن، فرآوري موادمعدني، ژئوفيزيكو... از فعالیتهای این شرکت می باشد.
 

حوزه معاونت فرهنگي:

اين معاونت با اهداف توسعه امور فرهنگي در سطح جامعه از طريق همكاري با حوزه و دانشگاه و ساير مراجع و نهادهاي فرهنگي براي نسل جوان، تبليغ و ترويج فرهنگ و هنر اسلامي و برنامه‌ريزي فرهنگي ـ تربيتي و ايجاد آمادگي فكري و مكتبي قشر جوان به خصوص دانشجويان در قالب اداره، مراكز و كانون‌هاي زير ‌فعاليت دارد:

 • ـ مركز افكارسنجي دانشجويان ايران (ISPA):

با توجه به شرايط فرهنگي و سياسي كشور و ضرورت وجود يك مركز افكارسنجي مستقل در كشور مركز افكارسنجي دانشجويان ايران در اين واحد تأسيس گرديده و با بهره‌گيري از نيروهاي دانشگاهي اقدام به افكارسنجي در زمينه‌هاي مختلف سياسي، فرهنگي و اجتماعي ‌و ارائه آن به برنامه‌ريزان و دستگاههاي اجرايي مي‌نمايد.

 • ـ خبرگزاري دانشجويان ايران (ISNA):
اين خبرگزاري با هدف مشاركت دانشجويان در امر خطير اطلاع‌رساني و پوشش خبري به منظور خبررساني صريح، شفاف و بي‌طرفانه در سرويسهاي‌خبري‌سياسي، اقتصادي، علمي، فرهنگي و... ايجادگرديده‌است.
 • ـ مركز انتشارات:

اين مركز با هدف چاپ و انتشار كتب مورد نياز در زمينه‌هاي درسي، كمك‌درسي و كاربردي در رشته‌هاي مختلف فني ـ مهندسي، كشاورزي و علوم پايه فعاليت خود را آغاز نموده و تاكنون قريب يكصد و بيست عنوان كتاب منتشر و در اختيار اساتيد، دانشجويان و مراكز علمي و تحقيقاتي قرار داده است.

 • ـ كانون فعالیتهای قرآنی

هدف از تأسيس مركز فعاليت‌هاي قرآني دانشجويان كشور توسعه فرهنگ ديني و قرآني از طريق: تبليغ و ترويج فرهنگي و فراهم سازي زمينه‌هاي انس بيشتر با كتاب وحي و تدبر در آن پژوهش در ابعاد مختلف در جهاد ارتقاي فرهنگي دانشگاهيان است.

 • ـ كانون مشاوره دانشجوئی (مصاحب)

مركز مشاوره دانشجوئي مصاحب اولين مركز مشاوره اي در دانشگاه بود كه خدمات  خود را از سال 1365 در دانشگاه و زير نظر جهاد دانشگاهي ، آغاز نمود اين مركز از طريق صندوقهاي متعدد نصب شده در دانشگاه فعاليت خود را  شروع نمود و در طي سالهاي بعد شيوه ارتباطي الكترونيكي و رايانه اي (ايميل و چت و تلفن ) را به روش مكاتبه اي خود افزود .


 

حوزه معاونت آموزشي:

اين معاونت فعاليت خود را از سال 1368 آغاز نمود و با توجه به تجارب و پتانسيل‌هاي موجود ضمن گسترش آموزشهاي كوتاه‌مدت خود در اصفهان و نيز ايجاد مراكز فصلي جهت استفاده بهينه از اوقات فراغت دانشجويان و دانش‌آموزان موفق شد مجوزهاي لازم جهت پذيرش دانشجو در رشته‌ها و مقاطع مختلف تحصيلات عالي را از وزارت علوم، تحقيقات‌وفنآوري اخذ نمايد. مراكز آموزشي اين جهاد عبارتند از:

 • الف‌ـ مؤسسه آموزش عالي جهاد دانشگاهي:

اين مؤسسه در رشته های کارشناسی زبان، ادبیات انگلیسی و کارشناسی ناپیوسته مترجمی زبان انگلیسی، صنایع شیمیائی و الکترونیک و در مقطع کاردانی رشته های عملیات پتروشیمی، الکترونیک، کامپیوتر و ICT پذیرش دانشجو دارد.

 • ب ‌ـ مركز آموزش عالي علمي كاربردي:

اين مركز در مقطع کارشناسی ناپیوسته نرم افزار کامپیوتر و الکترونیک و مقطع کاردانی نرم افزار سیستم، عمران(امور پیمانها)، الکترونیک، نرم افزار کامپیوتر، سخت افزار کامپیوتر و شهرسازی پذیرش دانشجو دارد.

 • ج ـ مراكز آموزش کوتاه مدت جهاددانشگاهي:

اين مراكز از سال 1368 فعاليت آموزشي خود را در مقطع كوتاه‌مدت در رشته‌هاي زبان انگليسي و كامپيوتر آغاز نمود و در راستاي گسترش فعاليت‌هاي خود در حال حاضر داراي سه مركز فعال مي‌باشد. مركز شماره يك در ساختمان مركزي جهاد در دانشگاه صنعتي اصفهان و مراكز شماره 2 و 3 در خيابان پنج‌رمضان اصفهان واقع گرديده است.