اطلاعیه ها

مناسبت روز

  • مناسبت روز

چندرسانه ای

نوع رسانه
12
جزئیات
0 0
442 بازدید
نوع رسانه
11
جزئیات
0 0
472 بازدید
نوع رسانه
10
جزئیات
0 0
450 بازدید

دکتر قاسمی1

مدیر گروه پژوهشی ژئو شیمی جهاددانشگاهی واحد صنعتی اصفهان از اتمام طرح"طراحی مدل پتانسیل معدنی به منظور مدیریت بهینه عملیات حفاری مغزه گیری در کانسار مس معدن چوپانان" و گزارش آن به کارفرما خبر داد.

به گزارش روابط عمومی واحد صنعتی اصفهان، مدیر گروه پژوهشی ژئو شیمی واحد در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار روابط عمومی واحد، گفت: طرح   مهم‌ترين، حساس ترین و پرهزينه ­ترين مراحل اکتشاف مواد معدني، انجام عمليات حفاري مي‌باشد. درحال حاضر شناسايي مناطق آنومالي عمدتاً بر اساس مطالعات ژئوفيزيکي صورت مي گيرد و اين باعث مي ­شود كه همه حفاري­ هاي صورت گرفته در منطقه الزاماً در عمق به كاني­ سازي برخورد نكند. اگر نقاط حفاری درست انتخاب نشود با توجه به اینکه هر متر حفاري حدود 4 الي 5 میلیون ریال هزینه در بر دارد و در يك معدن حدود 1000 الي 2000 متر بايد حفاري شود بخش زيادي از اين هزينه‏ ها اتلاف و زیان مالی سنگینی در بر خواهد داشت. بنابراین تصميم صحيح در جهت انتخاب نقاط حفاری مي‌تواند تأثير به سزايي درکاهش هزينه‌هاي اکتشافي داشته باشد.

 

دکتر علی قاسمی خاطر نشان کرد: در این پروژه که با مشارکت جهاددانشگاهی واحد صنعتی اصفهان با بخش خصوصی در 280 کیلومتری شمال شرقی اصفهان انجام شده است، با استفاده از روش‌های نوين تلفيقي­ شامل روش­ هاي شاخص هم پوشاني، منطق فازي و فرايند تحليل سلسله مراتبي، شواهد اکتشافي کانسار را در قالب يک شبکه استنتاجي با يکديگر تلفيق و مناطق هدف به منظور حفاري مشخص شد.

 

این عضو هیئت علمی جهاددانشگاهی واحد صنعتی اصفهان در خصوص مزیت این روش نسبت به روش سنتي یاد آور شد: در روش سنتی حدود بخش زیادی از حفاري‏ ها منجر به نتیجه صحیح نمی‌گردد. در اين پروژه با استفاده از تلفیق لایه های اطلاعاتی كه طی عملیات اکتشافی شامل مطالعات زمین شناسی، ژئوشیمی، تکتونیک و ژئوفیزیک بدست آمده است بهترين نقطه براي حفاري مشخص شده است.