اجرای طرح « تولید انواع نشاسته اصلاح شده سیب زمینی » در واحد صنعتی اصفهان

۰۳ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۳:۰۵ کد : ۲۸۳۷۲ پژوهشی تاپ خبر
تعداد بازدید:۶۳۵
طرح « تولید انواع نشاسته اصلاح شده سیب زمینی » در واحد صنعتی اصفهان، اجرا می شود.
اجرای طرح « تولید انواع نشاسته اصلاح شده سیب زمینی » در واحد صنعتی اصفهان

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد صنعتی اصفهان، معاون پژوهشی این واحد از اجرای طرح تولید انواع نشاسته اصلاح شده سیب زمینی در مرکز خدمات تخصصی کشاورزی معاونت پژوهشی واحد صنعتی اصفهان، خبر داد.

ابوذر پورمدنی، گفت: با توجه به تولید حدود 500 تن معادل 10 درصد از سیب زمینی تولیدی کشور در استان اصفهان و ضایعات حدود 20-30 درصدی آن و همچنین به منظور استفاده از پتانسیل مجموعه داروئی شهید مدرس جهاددانشگاهی، طرح مذکور اجرا می شود.

همچنین مدیر مرکز خدمات تخصصی کشاورزی معاونت پژوهشی واحد صنعتی اصفهان نیز گفت: تاکنون عمده نشاسته موجود از گندم و ذرت تولید شده است که جزء محصولات استراتژیک کشور هستند و عمده ذرت مورد نیاز کشور نیز وارداتی است و اولویت کاربرد آن ها برای غذای انسان و خوراک دام می باشد.

حامد صابریان که در جلسه هیات مدیره مرکز خدمات تخصصی کشاورزی با حضور اعضاء، رئیس واحد و یک شرکت تولید کننده نشاسته سخن می گفت، افزود: براین اساس، مهم ترین و مستعدترین منبع کشور با لحاظ کل زنجیره تامین، بمنظور تولید نشاسته ساده و اصلاح شده، سیب زمینی می باشد؛ به خصوص وقتی که سیب زمینی های درجه 2 و 3 که از کیفیت تازه خوری چندانی برخوردار نیستند به عنوان ماده اولیه استفاده شود و منجر به کاهش ضایعات و افزایش ارزش افزوده محصول می شود.از طرفی، نشاسته سیب زمینی نسبت به نشاسته ذرت بسیار ارزشمندتر و دارای خواص عملکردی منحصربفردی می باشد و به همین دلایل، می تواند در اولویت قرار گیرد.

صابریان به اهمیت انواع نشاسته اصلاح شده در صنایع مختلف غذایی، داروئی، آرایشی، چسب و کاغذسازی و نساجی اشاره کرد و افزود: نشاسته ای که ابتدا از گیاه استخراج می شود نشاسته ساده است و حلالیت خیلی کمی در آب دارد و در برابر شرایط صنعتی ازقبیل دمای بالا، تنش مکانیکی و شرایط اسیدی مقاومت ندارد و به همین دلایل، استفاده از آن به طور مستقیم در برخی از صنایع مقدور نیست و بایستی براساس ویژگی های مورد نیاز اصلاح شود. براین اساس، انواع نشاسته اصلاح شده تولید می شود. انواع نشاسته اصلاح شده شامل نشاسته اصلاح شده با اسید، نشاسته اصلاح شده با آنزیم، نشاسته اکسید شده، نشاسته پری ژل، نشاسته استیله و نشاسته فسفاته می باشد که هرکدام از این ها دارای ویژگی های خاصی است و به تبع آن در صنعت خاصی کاربرد دارد.

وی افزود: یکی از محصولات مهم دیگراین طرح، دکستروز مونوهیدرات، به عنوان ماده اصلی و اولیه تولید سوربیتول، مورد نیاز مجموعه داروئی شهید مدرس جهاددانشگاهی می باشد که در صورت تولید، می تواند موجب سهولت و اطمینان در تامین ماده اولیه آن مجموعه داروئی شود.


نظر شما :