توسط معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی واحد صنعتی اصفهان ؛

تدوین دانش فنی استحصال نیکل و کبالت پیشرفت خوبی داشته است

۱۹ تیر ۱۴۰۰ | ۱۲:۳۹ کد : ۳۳۱۶۱ پژوهشی
تعداد بازدید:۵۰۳
طرح فناورانه تدوین دانش فنی  استحصال نیکل و کبالت از منابع معدنی کشوردرجهاد دانشگاهی واحد صنعتی اصفهان، از پیشرفت خوبی برخوردار بوده است.
تدوین دانش فنی استحصال نیکل و کبالت پیشرفت خوبی داشته است

به گزارش روابط عمومی جهاددنشگاهی واحد صنعتی اصفهان، 16 تیرماه، طرح فناورانه تدوین دانش فنی  استحصال نیکل و کبالت از منابع معدنی کشور که توسط معاونت پژوهشی  این واحد درحال اجراست، مورد بازدید و ارزیابی قرار گرفت.

معاون پژوهشی پژوهشکده فرآوری مواد معدنی و معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی تربیت مدرس به عنوان ناظر این پروژه گفت: پروژه های فناورانه نیاز روز کشور است و اجرای بخشی از آن به جهاد دانشگاهی محول شده است که یکی از این پروژه ها برعهده جهاد دانشگاهی واحد صنعتی اصفهان گذاشته شد.

محمد مشکینی افزود: در خصوص اهمیت پروژه ها این چنینی، میزان نیاز کشور به محصول خروجی آن بررسی و پس از مطالعات متعدد ، تأیید و وارر مرحله اجرا می شود.

وی گفت: با توجه به تخصصی که در حوزه معدن دارم می دانم ما منابع زیادی از لاتریت های نیکل دار در کشور داریم که تا کنون بخاطر تحریم ها قادر به واردات تکنولوژی های روز دنیا برای استخراج آن نبوده ایم و روش های قدیمی جوابگو نیست. خلاء وجود روش جدید و کم هزینه در کشور زمینه ساز اجرای این پروژه شد که به زودی و در گام بعدی تولید صنعتی آن آغاز خواهد شد.

ناظر این پروژه افزود: امروز طی بازدید حضوری همانطور که انتظار داشتیم روند پروژه بسیار قابل قبول و در مراحل انتهایی قرار دارد.

همچنین مدیر گروه نیازسنجی پروژه یابی دفتر فنی مهندسی و علوم پایه جهاد دانشگاهی به عنوان ناظر شورای راهوری دفتر مرکزی جهاد دانشگاهی عنوان کرد: با توجه به سیاست دفتر مرکزی جهاد دانشگاهی مبنی بر تعریف طرح های فناورانه،   طرح دستیابی به نیکل و کبالت برای واحد صنعتی اصفهان با اعتبار 18 میلیارد ریال تعریف و با توجه به پیشرفت مثبت پروژه، جهاد دانشگاهی واحد صنعتی اصفهان می تواند از خروجی این طرح، کسب و کار پایدار داشته باشد، همچنین می تواند از تجهیزاتی که برای اجرای این پروژه خریداری شد برای دیگر پروژه ها استفاده کند.

آرش مهدویان در خصوص برخی از طرح های فنآورانه جهاددانشگاهی، افزود: اعتبار این طرح ها از صندوق توسعه ملی تامین و با گزارش های ارسالی به دفتر ریاست جمهوری و دریافت بازخورد های مثبت از آن دفتر، در سال جاری نیز اعتبار لازم به جهاد دانشگاهی اختصاص یافت .

وی تصریح کرد: این فرصت برای اثبات تخصص های جهاد دانشگاهی به عنوان یک نهاد فنآور در سطح کشور بسیار مثبت بود و از آنجایی که منابع به صورت وام در اختیار واحدها قرار می گیرد، واحدها ملزم به بازپرداخت وام  و ارائه گزارش پیشرفت کار بوده و این از محبوس شدن طرح ها در کتابخانه ها جلوگیری و تجاری سازی محصولات اتفاق خواهد افتاد.

گفتنی است؛ هدف از اجرای این طرح استحصال فلزات نیکل و کبالت از منابع کم عیار لاتریتی کشور به روش هیپ لیچینگ- استخراج حلالی-الکترووینینگ در مقیاس پایلوت و تدوین دانش فنی بمنظور اجرا در مقیاس صنعتی است.

text to speech icon

نظر شما :