دیدار رییس جهاددانشگاهی با استاندار جدید اصفهان

۲۱ مهر ۱۴۰۰ | ۱۳:۵۳ کد : ۳۶۸۰۴ عمومی تاپ خبر
تعداد بازدید:۱۷۸
رییس جهاددانشگاهی با استاندار جدید اصفهان دیدار و گفتگو کرد.
دیدار رییس جهاددانشگاهی با استاندار جدید اصفهان

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد صنعتی اصفهان، رییس جهاددانشگاهی در دیدار امروز خود با استاندار جدید اصفهان در محل استانداری اصفهان،گفت: ماموریت جهاد دانشگاهی از ابتدای تاسیس در سال 1359 الگوسازی توان کشور در دو شاخصه توسعه فرهنگی و به ویژه توسعه علمی و فنآوری بعنوان عناصر اصلی زیرساخت و پیشرفت و توسعه دانش بنیان هر کشوری بوده و سعی کردیم در این زمینه به ویژه در حوزه پژوهش و فنآوری در حوزه های پزشکی، فنی و مهندسی، کشاورزی و علوم انسانی و اجتماعی کارهای شاخص انجام دهیم و فعالیت های فرهنگی و همچنین آموزشی مرتبط با فعالیت های پژوهشی انجام داده ایم.

وی تصریح کرد: سیستم کاری جهاد دانشگاهی این است که تحقیقات کاربردی تا مرحله تولید فناوری در گروه های پژوهشی، پژوهشکده ها و پؤوهشگاه ها انجام می شود و ارائه آن در جامعه به صورت حرفه ای توسط مراکز خدمات تخصصی انجام می شود و یا از بدنه جهاد دانشگاهی جدا شده و در قالب شرکت وابسته به این نهاد یا شرکت سهامی فعالیت ادامه پیدا می کند.

حمیدرضا طیبی در گزارش توانمندی ها و فعالیت های انجام پذیرفته در جهاد دانشگاهی گفت: آغاز فعالیت جهادانشگاهی در سال 1359 با شروع دوران دفاع مقدس همراه بود که در آن دوران بیشترین پتانسیل جهاددانشگاهی به لجستیک جنگ و پشتیبانی از مباحث فنی و مهندسی جنگ و مواردی همچون سازماندهی و اعزام پزشک و پرستار به مناطق جنگی، تخصیص داده شد.

وی افزود: بازسازی و نوسازی سیستم ناوبری هواپیما F5 ، تولید موشک کاتیوشا، تولید مین ها و بالن های هوایی، شناسایی و کدگشایی سیستم رادکال بی سیم ارتش عراق، بولدوزرهای کنترل از راه دور و طرح های بسیار دیگراز جمله این طرح هاست.

وی تصریح کرد: با وجود اینکه فقط 9 مرکز درمانی در سطح کشور داریم ولی 50 درصد سیکل درمانی کشور در حوزه ناباروری در پژوهشگاه رویان و ابن سینا از جهاد دانشگاهی در جهاد دانشگاهی انجام می شود. همچنین کارهای بسیار خوبی در زمینه سرطان پستان در پژوهشکده معتمد انجام شده است.

وی افزود: در فنآوری های نوین در حوزه پزشکی در سلول های بنیادین و سلول درمانی و کاربرد های مختلف آن، کارخانه تولید سلول های بنیادی را  با مشارکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی اندازی کرده ایم.

وی افزود: در بحث های شبیه سازی و تغییرات ژنتیکی و ژن درمانی در حال فعالیت هستیم و اولین مرکز تولید محصولات ژنی در سطح کشور توسط پژوهشگاه رویان ایجاد شده است، همچنین در بحث بسیار مهم گیاهان دارویی اولین پژوهشکده گیاهان دارویی را ایجاد کرده ایم.

رییس جهاددانشگاهی تصریح کرد: گروهی طرحی را به مقام معظم رهبری تقدیم کرده بودند که بسیاری از ذخایر ژنتیکی کشور در حال از بین رفتن است و باید یک زیست بانک مرکزی استاندارد ایجاد شود که نه تنها باید ذخایر موجود را حفظ و شناسایی کنیم، بلکه مواردی هم که از کشور خارج شده اند را برگردانیم و مقام معظم رهبری در آن طرح هامش نویسی فرمودند که اگر جهاد دانشگاهی مسئولیت این طرح را بپذیرد، حمایت خواهند کرد.

حمیدرضا طیبی افزود: در حوزه های کشاورزی و امنیت غذایی و پرورش ماهی در قفس در برنامه ششم توسعه تولید 200 میلیون تن پیش بینی شده است و به دست آوردن بسته فناوری های این حوزه در دستور کار قرار دارد و دانش تورهای پرورش ماهی در قفس که موضوع بسیار مهمی را به دست آوردیم.

وی افزود: در حوزه های اصلاح نژاد دام سبک و سنگین، طراحی و ساخت بالای 95 درصد فرستنده های رادیویی کشور و صادرات به خارج از کشور، گیت های کنترل تردد و دسترسی مکان های مهم مثل فرودگاه ها و متروها، تجهیزات برقی صنایع مختلف، تولید مته های حفاری، سیستم کنترل دور موتورهای الکتریکیف ربات های انتقال نفت به کشتی، تجهیزات جداشازی آب و نمک از چاه های استخراج نفت و انعقاد قرارداد50 هزار بشکه در روز با شرکت نفت و تولید مواد شیمیایی بسیار زیادی در صنعت نفت از جمله طرح های انجام پذیرفته توسط جهاددانشگاهی است.

همچنین در حوزه انتقال تکنولوژی فعالیت های بسیار خوبی شده است و معتقدیم باید بازار در قبال انتقال تکنولوژی به خارجی ها واگذار شود، کاری که متاسفانه در کشور خوب استفاده نمی کنیم.

رییس جهاددانشگاهی با تاکید بر اینکه یکی از مشکلات بزرگ ما اثبات قابلیت انجام کارها به کارفرماها که بیشتر دولتی هستند بسیار زمان بردار است و فرصت سوزی بسیاری اتفاق می افتد، افزود: تا زمان دولت نهم، بیش از 120 دکل حفاری از خارج وارد کشور شده بود و حتی یک تجهیز کوچک در این حوزه نمی توانستیم بسازیم ولی با ساخت 3 دکل حفاری توسط جهاد دانشگاهی 45 درصد از تکنولوژی و دانش اصلی ساخت دکل های حفاری را به دست آوردیم.

وی طراحی و ساخت بزرگترین الکترو فیلتر خاورمیانه با 2 میلیون متر مکعب و چهارمین الکتروفیلتر بزرگ جهان را با صد در صد دانش ایرانی، فناوری تولید واگن های مترو و دانش های وابسته آن با بهترین های موجود در دنیا رقابت می کند و قرارداد 430 دستگاهی و در مرحله بعد هم ساخت 330 دستگاه واگن مترو در حال انعقاد است، را از دیگر فعالیت های شاخص جهاددانشگاهی بر شمرد.

حمیدرضا طیبی با اشاره به این مطلب که در کشور توان انجام کارهای بزرگ زیاد هست و باید اعتماد به مجموعه های علمی و پژوهشی اتفاق بافتد، افزود: در دیداری که در سال 1393 با مقام معظم رهبری داشتیم، خدمت ایشان پروژه های مختلفی را گزارش دادیم و ایشان بسیار خوشحال شدند و در آن جلسه با  تخصیص 30 میلیون یورو از صندوق توسعه ملی به جهاد دانشگاهی توافق و در این خصوص تولید 41 طرح و پروژه فناوری را  در کشور شروع کردیم.

ساخت مبدل های فرکانسی 15 مگاواتی، تولید نشاسته با کیفیت حفاری از ضایعات سیب زمینی استان های اردبیل و همدان، ساخت پارچه های بک فیلترها، ساخت کاتولیست خودرو، تجهیزات مختلف حفاری چاه های نفت، دانش تولید بچه ماهی، تولید بذرهای هیبریدی، تولید زخم پوش های پروانه ای و دیابت و سوختگی، تولید مکمل های ورزشی، از جمله فعالیت های انجام شده جهاددانشگاهی بود که توسط رییس این نهاد گزارش شد.

حمیدرضا طیبی در خصوص فعالیت های جهاددانشگاهی در استان اصفهان افزود: در خصوص راه اندازی مجتمع شیمیایی و دارویی شهید مدرس که فعالیت آن متوقف شده بود، واگذاری این مجموعه به جهاددانشگاهی با وجود بروز مشکلات بسیار و یک پروسه طولانی، در سال 1399 انجام پذیرفت و بلافاصله راه اندازی بخش "سوربیتول" را در دستور کار قرار دادیم و حداکثر تا یک و نیم ماه آینده با حضور مقامات ارشد استان اصفهان بخش "سوربیتول" را در مجموعه دارویی و شیمیایی شهید مدرس اصفهان (واقع در تیران و کروند شهرستان نجف آباد) افتتاح خواهیم کرد.

 بازدید از مجتمع دارویی و شیمیای شهید مدرس، بازدید از طرح های فنآورانه واحد صنعتی اصفهان و پژوهشکده رویان اصفهان، از جمله برنامه های رییس جهاددانشگاهی به اصفهان بود.

کلید واژه ها: جهاددانشگاهی واحد صنعتی اصفهان اداره روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد صنعتی اصفهان


نظر شما :