برگزاری نشست تخصصی بیانیه گام دوم انقلاب با موضوع انقلاب اسلامی و توسعه عدالت در حوزه زنان

۱۴ اسفند ۱۴۰۱ | ۱۳:۰۲ کد : ۵۴۷۴۶ فرهنگی
تعداد بازدید:۲۰۷
نشست تخصصی "بیانیه گام دوم انقلاب با موضوع انقلاب اسلامی و توسعه عدالت در حوزه زنان" با مشارکت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد صنعتی اصفهان و معاونت فرهنگی- اجتماعی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد.
برگزاری نشست تخصصی بیانیه گام دوم انقلاب با موضوع انقلاب اسلامی و توسعه عدالت در حوزه زنان

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد صنعتی اصفهان، نشست تخصصی "بیانیه گام دوم انقلاب: انقلاب اسلامی و توسعه عدالت در حوزه زنان" روز شنبه 13 اسفندماه با مشارکت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد صنعتی اصفهان و معاونت فرهنگی- اجتماعی دانشگاه صنعتی اصفهان در تالار هنر دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد. 
در ابتدای این جلسه دکتر غلامرضا قجاوند مدیر گروه نیازسنجی و مطالعات فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد صنعتی اصفهان به بیان اهداف برگزاری نشست پرداخت و اظهار کرد: با توجه به اینکه بیانیه گام دوم انقلاب در بهمن ماه 1397، همزمان با چهل سالگی انقلاب اسلامی ایران به عنوان یک سند راهبردی و بالادستی توسط مقام معظم رهبری ابلاغ گردیده، در راستای جهاد تبیین باید محورهای مختلف این سند به جامعه دانشگاهی معرفی شوند.
قجاوند ،"عدالت و مبارزه با فساد" را یکی از محورهای هفتگانه بیانیه گام دوم برشمرد و گفت: با توجه به اتفاقات اخیر در کشور لزوم برگزاری چنین نشست هایی در دانشگاه بیش از پیش نیاز است.
دکتر عفت رمضانیان استاد حوزه و دانشگاه و سخنران این نشست ابتدا به مقایسه جایگاه زن قبل و بعد از اسلام پرداخت و عنوان کرد: رفتار و گفتار پیامبر (ص) در مورد زن و دختر باعث تغییر نگاه ها به این جنس و انسانی شدن رفتار با آنها شد.
معاون پژوهشی سابق حوزه علمیه خواهران استان اصفهان در بخش دیگر سخنان خود به نقش زنان در تاریخ اسلام پرداخت و گفت: فمینیست های غربی در قرن 18 و 19 میلادی دنبال افزایش نقش اجتماعی زنان بودند و این در حالی است که زنان مسلمان در صدر اسلام حضور فعال اجتماعی داشته و پرداختن حضرت خدیجه به تجارت از جمله این فعالیت ها بوده است.
این فعال حوزه زنان به مقایسه شاخص های آماری مربوط به رشد و پیشرفت زنان بعد از وقوع انقلاب اسلامی ایران پرداخت و تشریح کرد: بعد از انقلاب در همه شاخص های علمی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، هنری، ورزشی و ... شاهد پیشرفت خیره کننده ای در حوزه زنان بوده ایم که افزایش قابل توجه تعداد دختران باسواد، برابری تعداد زنان با مردان دانشجو، افزایش قابل توجه زنان هیأت علمی، افزایش تعداد زنان پزشک عمومی و متخصص، ورود زنان به عرصه های کارآفرینی، اخذ بیش از 800 مدال ورزشی توسط زنان از جمله این موفقیت های بی نظیر بوده است.
مشاور سابق فرماندار اصفهان در حوزه زنان در بخش پایانی سخنان خود به عملکرد دولتهای بعد از انقلاب اسلامی در مورد زنان پرداخت و ضمن انتقاد از دیدگاه تک بعدی دولت ها به حوزه زنان تاکید کرد: نباید پیشرفت در حوزه زنان به ارتقاء کمی در فقط یکی از حوزه های فرهنگی، سیاسی و ... محدود شود بلکه باید افزایش کمیت و کیفیت نقش زنان در همه حوزه های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی مدنظر دولتمردان قرار گیرد.
در پایان این نشست تعدادی از حاضران به بیان دیدگاه های خود را پرداختند و سخنران این نشست به سوال آن ها پاسخ دادند.
گفتنی است دکتر الهام محمودزاده معاون فرهنگی-اجتماعی دانشگاه صنعتی اصفهان، ضمن استقبال از مباحث انجام شده در این نشست، پیشنهاد ایجاد هسته های مطالعاتی با این نوع موضوعات را برای دختران دانشجو مطرح کردند و مقرر شد همکاری مشترک بین جهاد دانشگاهی و معاونت فرهنگی – اجتماعی دانشگاه صنعتی اصفهان در این موضوع تقویت شود. 
 

کلید واژه ها: بیانیه گام دوم انقلاب انقلاب اسلامی و توسعه عدالت در حوزه زنان جهاد دانشگاهی


نظر شما :