در دیدار رئیس جهاد دانشگاهی با استاندار اصفهان مطرح شد؛

آمادگی جهاددانشگاهی برای بکارگیری ظرفیت‌هایش در راستای توسعه اصفهان/ احداث مرکز دانش های نوین نیازمند حمایت مسئولان استان

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ | ۰۸:۱۷ کد : ۵۶۸۶۳ عمومی تاپ خبر
تعداد بازدید:۱۶۷
رییس جهاددانشگاهی در دیدار با استاندار اصفهان از آمادگی این نهاد برای بکارگیری ظرفیت‌هایش در راستای توسعه استان سخن گفت و استاندار اصفهان نیز از جهاد دانشگاهی به عنوان یک نهاد انقلابی نام برد که همواره به نیکی از آن یاد می شود.
آمادگی جهاددانشگاهی برای بکارگیری ظرفیت‌هایش در راستای توسعه اصفهان/ احداث مرکز دانش های نوین نیازمند حمایت مسئولان استان

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، دکتر حسن مسلمی نائینی رییس جهاددانشگاهی با همراهی هیئت رئیسه و روسای واحدهای مستقر در اصفهان این نهاد در دیدار با دکتر سید رضا مرتضوی، استاندار اصفهان  که شامگاه چهارشنبه(۲۰ اردیبهشت ماه) در استانداری اصفهان برگزار شد از جهاددانشگاهی به عنوان مولود انقلاب اسلامی نام برد و گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و به ویژه در دوران جنگ تحمیلی تعدادی ازجوانان با تشکیل جهاددانشگاهی کارهای بزرگی انجام دادند و سعی کردند هرکجا که لازم است گره‌ای از مشکلات جنگ بگشایند.

رئیس جهاد دانشگاهی گفت: این روند تا امروز ادامه پیدا کرده و جهاددانشگاهی در حوزه‌های مختلفی همچون پزشکی، سلول های بنیادین،ژن درمانی، درمان ناباروری و... دستاوردهای قابل توجهی بدست آورده است.

وی با بیان اینکه جهاددانشگاهی پرچم جمهوری اسلامی را در زمینه های مختلفی برافراشته است، گفت: امروز دومین کنگره وانا با مشارکت کشورهای غرب آسیا و شمال آفریقا و با حضور میهمانان خارجی برگزار شد.

دکتر مسلمی نائینی با بیان اینکه جهاددانشگاهی در حوزه های مهندسی اقدامات زیادی انجام داده و تولیدات بسیار چشمگیری داشته است، افزود: این نهاد چندین دانشگاه مانند علم و فرهنگ در تهران و علم و هنر در یزد دارد که برخی رشته های آن منحصر به فرد است. علاوه بر آن در موسسات آموزش علمی کاربردی و کوتاه مدت حدود ۴۵ هزار دانشجو مشغول تحصیل هستند.

وی ادامه داد: در سه پارک بزرگ علم و فناوری در البرز، کرمانشاه و پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی، در حوزه های علوم انسانی و هنر در مجموع حدود ۵۰۰ شرکت فناور و دانش‌بنیان مشغول فعالیت هستند.

رییس جهاددانشگاهی افزود: همچنین چندین پژوهشگاه بزرگ از جمله پژوهشگاه رویان، ابن سینا  و سرطان معتمد زیر نظر این نهاد با گستردگی خدمات در سراسر کشور فعالیت دارند.

دکتر مسلمی نائینی رضایت رهبر معظم انقلاب از جهاددانشگاهی را برای این مجموعه بسیار ارزشمند دانست و گفت:  ایشان جهاد دانشگاهی را آینده کشور و آینده علمی آن دانسته اند که رسالت بسیار سنگینی است.

وی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی در حوزه رسانه سه خبرگزاری ایسنا،  ایکنا و سیناپرس  را دارد، اضافه کرد: مرکز افکارسنجی ایسپا نیز فعالیت قابل توجهی دارد و می تواند در نظرسنجی های دقیق یاری گر مسئولان استان و کشور باشد.

استفاده از بودجه های استانی و دولتی برای تکمیل ساختمان رویان و یا تبدیل آن به کاربری جدید، حمایت از طرح پالایشگاه سیب در شهرستان سمیرم، آمادگی مشارکت در طرح های آب استان، درخواست عضویت در کارگروه برنامه ریزی و توسعه استان، آمادگی مشارکت در طرح های آب در استان اصفهان، آمادگی مشارکت در کارگروه هوش مصنوعی در استان، کمک به تجهیز مکان مناسب برای فعالیت های آموزشی موسسه آموزش عالی جهاددانشگاهی، آمادگی همکاری در انجام طرح های پژوهشی با توجه به توانمندی ها و ظرفیت های واحد‌های مستقر در استان، آمادگی مشارکت در موضوع اشتغالزایی روستایی و تسهیلگری اقتصادی در روستاهای استان باتوجه به تجربه ۳ سال فعالیت جهاد دانشگاهی واحد اصفهان در این حوزه و آمادگی برگزاری جشنواره های استانی مانتد هفته پژوهش، زمینه های همکاری مطرح شده از سوی رئیس جهاد دانشگاهی در این جلسه بود.

از جهاد دانشگاهی به عنوان یک نهاد انقلابی به نیکی یاد می شود

دکتر سید رضا مرتضوی، استاندار اصفهان نیز در این نشست، با اشاره به اینکه نام جهاددانشگاهی با انقلاب اسلامی عجین شده و از این مجموعه به عنوان یک نهاد انقلابی به نیکی یاد می شود، گفت: هرکجا گزارشی ارایه می شود گواه این موضوع است. باید اعتراف کنیم جهاد دانشگاهی در استان اصفهان نیز عملکرد خوبی داشته، اما به اندازه بضاعت این حوزه ها، ظهور و بروز نداشته است، درحالی که می تواند بیش از این حرکت کند، البته قله های مثل رویان وجود دارد که قابل ستایش است.‌

وی با بیان اینکه بخشی از این موضوع ناشی از نگاه تمرکزگرا است که خیلی از ظرفیت ها در تهران جمع می شود، گفت: رئیس جمهور در سفر به اصفهان و در بازدید از شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان از این مجموعه به عنوان قطب علمی کشور یاد کرد، اما متاسفانه توسعه نامتوازنی در کشور وجود دارد که مانع دیده شدن این مجموعه ها می شود.

استاندار اصفهان با تاکید بر اینکه مصمم به حمایت از پروژه ها و استعدادها هستیم، گفت: با جهت گیری های جهاد دانشگاهی در طول سال های گذشته، این جایگاه اعتباری وجود دارد و هرجا امکان داشته باشد برای حمایت از این نهاد آمادگی داریم.

لزوم حمایت مسئولان استان برای احداث مرکز دانش های نوین در اصفهان

همچنین دکتر محمد حسین نصر اصفهانی، رئیس پژوهشکده زیست فناوری رویان اصفهان نیز در این جلسه با بیان اینکه مجموعه های جهاد دانشگاهی برای بقای خود فعالیت می کنند و به همین دلیل توانمند بار آمده‌اند، گفت:  از شما تقاضای دیدگاه حمایتی دارم تا بتوانیم کارهای موثر بیشتری در سطح استان انجام دهیم.

وی یکی از دغدغه های امروز جامعه ایران را مسأله جمعیت برشمرد و گفت: معتقدم با ادله پزشکی می توان بهار باروری را به خانواده ها یادآور شد. باید ادبیات را تغییر دهیم تا به هدف فرزندآوری و افزایش جمعیت برسیم. در این راستا می توان از ظرفیت جهاد دانشگاهی استفاده کرد که زیرساخت بسیاری از مراکز درمان ناباروری کشور را جهاد دانشگاهی به وجود آورده است.

رئیس پژوهشکده زیست فناوری رویان اصفهان با بیان اینکه ۵ موسسه جهاد دانشگاهی استان اصفهان بین ۵۰۰ تا هزار شغل ایجاد کرده اند که نیاز به حمایت دارد، گفت: درخواست راه اندازی یک مرکز سلول درمانی در اصفهان را داریم. هم اکنون ساختمانی که حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، اما با بودجه جهاد دانشگاهی قابل احداث نیست و امیدواریم با بودجه دولت بتوانیم مرکزی برای دانش های نوین داشته باشیم. در این زمینه نیاز به حمایت داریم و این حمایت در راستای سخنان مقام معظم رهبری است.

دکتر مهدی ژیانپور، رئیس جهاد دانشگاهی واحد اصفهان نیز در این جلسه، با اشاره به اینکه در کمیسیون ها و جلسات متعدد موضوع طرح های جامع مطرح می شود، اما کسی پیگیر اجرای این طرح نیست، گفت: این درحالی است که این طرح به عنوان سند بالادستی باید مورد گفت و گو و هم اندیشی مسئولان استان قرار گیرد.

وی افزود: در پروژه اشتغالزایی روستایی نیز بعد از ۳ سال مطالعه روستاهای استان، می توانیم این مطالعات را در روستاها اجرا کنیم. در این زمینه نیز مسیری در حال طی شدن است، اگرچه هنوز با سازمان برنامه پیوند نخورده است.

رئیس جهاد دانشگاهی اصفهان موضوع دیگر را تجربه برخی شهرها در برگزاری رویدادها برشمرد و توضیح داد: درست است دانشگاه های مادر‌ متولی برگزاری رویدادهایی مثل هفته پژوهش هستند، اما ما می توانیم دبیرخانه برگزار کننده این رویدادها باشیم، همانطور که تجربه مثبتی از مشارکت جهادهای دانشگاهی کشور در این رویدادها وجود دارد که امیدواریم در اصفهان نیز تکرار شود.

مهندس ابوذر پور مدنی، رییس جهاد دانشگاهی واحد صنعتی اصفهان نیز با اشاره به حضور جهاد دانشگاهی در بدنه برنامه ریزی استان، گفت: جهاد دانشگاهی در بسیاری از اتاق های فکری استان عضو است، اما به طور کلی جهاد دانشگاهی می‌تواند به استان کمک بیشتری کند.

وی خاطرنشان کرد: گاهی کمک مالی و پول نقد نمی خواهیم، اما در مباحث فنی و کمک های تجهیزاتی نیاز به حمایت داریم تا بتوانیم رسالت خود را در زمینه های مختلف به خوبی ایفا کنیم.

کلید واژه ها: جهاد دانشگاهی


نظر شما :